Ľahšia, výkonnejšia, obratnejšia

Štefan Svitko ide na svoj jubilejný desiaty Dakar s novou motorkou a s továrenskou podporou KTM.

Ľahšia, výkonnejšia, obratnejšia

Najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec, trojnásobný majster Európy a čerstvý 20-násobný majster SR v enduro a cross country Štefan Svitko sa vo farbách Slovnaft Rally Teamu opäť postaví na štart prestížnej Rally Dakar. Bude to jeho jubilejný desiaty štart na najťažších motoristických pretekoch sveta. Nadchádzajúci 41. ročník Dakaru sa začína 6. januára v Lime, v hlavnom meste Peru, kde bude 17. januára 2019 aj cieľ pretekov. Tento ročník bude unikátny aj tým, že sa celá rely odjazdí iba na území Peru. Dĺžka trasy je približne 5000 kilometrov, z čoho sú až 70% pieskové cesty.

dsc0153.JPG


Štefan Svitko sa aj na týchto pretekoch bude snažiť dosiahnuť najlepší výsledok. Po minuloročnom páde je už zdravotne v poriadku a momentálne ho naplno zamestnáva príprava: „Plánujem koniec roka ešte maximálne využiť na prípravu. Do Južnej Ameriky by som chcel odlietať s pocitom, že som po fyzickej a psychickej stránke pripravený. Pieskové duny, ktoré nás v Peru čakajú som trénoval v Maroku, kde som bol prakticky celý október. Viem do čoho idem, napriek tomu drsné podmienky vždy môžu niečím novým prekvapiť. Preto je Dakar vždy tou najväčšou výzvou." A z čoho sa najviac teší? „ Mám novú motorku, na ktorej sa cítim fakt výborne. Trochu som si ju otestoval, je ľahšia, výkonnejšia a obratnejšia. Je to najnovší model od KTM, aj keď továrenskí jazdci budú mať ešte o niečo lepšie vybavenie, verím, že im budem schopný konkurovať. " dodal s úsmevom Svitko.

dsc0145.JPG
dsc0147.JPG
dsc0150.JPG
dsc0148.JPG

Svitko bude štartovať s číslom 11 a v rámci SLOVNAFT Rally Teamu bude Števovi na Dakaresekundovať osvedčená dvojica – mechanik Zlatko Novosád a Martin Kubačka, zodpovedný za logistiku a prenos informácií z aktuálneho diania domov na Slovensko. Ďalšími, minuloročným Dakarom preverenými členmi tímu, budúDominik Žažo a Dominik Guláš.Od svojej premiéry na Dakare v roku 2010 vo všetkých ročníkoch štartoval Štefan Svitko s podporou Slovnaftu. Hneď na prvom Dakare v kategórii motocyklov obsadil trináste miesto a stal sa najúspešnejším nováčikom. Nasledujúci rok pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu a musel odstúpiť. O dva roky neskôr mal nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri etapy pred koncom. V roku 2013 skončil deviaty, ale v rokoch 2012 a 2015 obsadil celkovo piate priečky. V roku 2016 triumfoval na 2. mieste. Minulý rok po škaredom páde v 10. etape a pre zranenie ramena predčasne Dakar ukončil.

dsc0174.JPG
dsc0172.JPG

Foto galériu z predchádzajúcich ročníkov nájdete TU


Buďte s nami v kontakte

Komentáre