Etapa č. 2 - Rally Dakar 2018

Hneď druhý deň na rally si pretekári poriadne vychutnali piesok...

Jazdci sa museli vysporiadať s 267 kilometrov dlhým špeciálom, ktorý sa prevažne celý odjazdil v piesku a v jeho úvode čakalo na pretekárov niekoľko výjazdov po ktorých nasledovala séria pieskových dún. Nadmorská výška bola už o niečo väčšia, keď dnešný najvyšší bod bol v 800 m.n.m. Etapa bola namotaná v blízkosti bivaku a tak bol nemeraný prejazd len krátky 12 km.

Pretekári dnes štartovali už podľa výsledkov z predchádzajúcehi dňa a náš Štefan Svitko #9 Slovnaft Rally Team odštartoval do etapy ako 21vý. Do etapy sa vydalo dnes 137 pretekárov, keď po prvom dni vypadli 2 jazdci.

Štefan dnes začal pretek celkom dobre, keď na WP1 bol priebežne na 4. mieste, ale už na WP2 začal naberať väčšiu stratu. V cieli to bolo napokon 17. miesto a po pridelení penalizácie za prekročenú rýchlosť (1 trestná minúta) sa Štefan posunul na 18. miesto.

LIVE INFO: " Štefan Svitko nezačal Dakar šťastne. Po včerajšom 21. mieste dnes trikrát spadol. Našťastie dokázal prísť do bivaku a Zlatko Novosád už pracuje na motorke." zdroj Ján Žgravčák RTVS

Vyjadrenie od Štefana z večerných športových správ: "Dnes som mal na 40km špeciálky nepríjemný pád, keď som preskočil cez vrchol duny a zapichol to ďaleko do piesku. Potom som mal ešte 2menšie pády, ale som v bivaku. Okrem iného som mal aj problémy s rýchlosťou, na 30tke som si všimol že idem 38km/hod, tak budem asi penalizovaný." Dobitý, mašina poškodená ale Štefan ide ďalej!!! My mu držíme palce a veríme, že bude svoje výsledky len vylepšovať.

Pád Joaqima Rodrígueza, ktorý bol jeden zo smoliarov prvého dňa. Po páde bol transportovaný do nemocnice, kde mu zistili prasknutý 5 bedrový stavec.

Výsledky sú zatiaľ len predbežné a môžu sa ešte meniť...

Výsledky 2 etapy:

1. miesto J. Barreda Bort (ESP) 02hod.56min.44sec.

2. miesto A. Van Beveren (FRA) + 00.02.54.

3. miesto M. Walkner (AUT) + 00.04.24.

4. miesto M. Metge (FRA) + 00.04.39.

5. miesto K. Benavides (ARG) + 00.05.43.

18. miesto Štefan Svitko (SVK) + 00.13.36. + 1min. trestná (00.14.36.)

89. miesto R. Lhotsky (CZE) + 01.34.29.

109. miesto G. Novotna (CZE) + 02.17.58.

113. miesto J. Vesely (CZE) + 02.26.51.

Celkové poradie po odjazdených 2 etapách:

1. miesto J. Barreda Bort (ESP) 03hod.18min.36sec.

2. miesto A. Van Beveren (FRA) + 00.02.30.

3. miesto M. Walkner (AUT) + 00.04.50.

4. miesto S. Sunderland (GRB) + 00.05.04.

5. miesto P. Quintanilla (CHL) + 00.05.44.

17. miesto Štefan Svitko (SVK) + 00.17.43.

20. miesto L. Sainz (ESP) + 00.23.32.

24. miesto O. Klymciw (CZE) + 00.25.04.

39. miesto M. Engel (CZE) + 00.46.13.

58. miesto D. Pabiška (CZE) + 01.03.44.

70. miesto P. Vlček (CZE) + 01.28.44.

91. miesto J. Brabec (CZE) + 02.32.50. (2hod. trestné)

92. miesto G. Novotna (CZE) + 02.34.55.

95. miesto J. Vesely (CZE) + 02.42.52.

109. miesto R. Lhotsky (CZE) + 03.42.03. (2hod. trestné)

Len pre zaujímavosť, toto je celá výbava pretekárov v kategórií Original by Motul (po starom Malle Moto), kde pretekári absolvujú dakar len svojpomocne a sprievodný kamión im vozí len krabičku s dielmi. V triede Original by Motul štartuje aj český pretekár Ján Veselý #88.

Zajtra čaká na pretekárov deň tretí, ktorého trasa bude smerovať z Pisco do San Juan de Marcona. Hneď v úvode si pretekári odkrútia 296 kilometrov dlhý meraný špeciál, ktorého povrch bude opäť zväčša pieskového charakteru a potom sa vydajú na presun do bivaku v San Juan, ktorý bude dlhý 208 kilometrov.