Premiérový Country cross v Mníšku nad Hnilcom dopadol výborne

Posledný májový víkend, 25.-26.05.2024, sa uskutočnilo podujatie countrycrossu zaradené do seriálu MM SR, Slovenského pohára a Pohára SMF EaR na východe Slovenska a to v Mníšku nad Hnilcom.

Táto lokalita je dobre známa najmä motokrosovým pretekárom, avšak organizátori AMK Mníšek nad Hnilcom pripravili úplne novú časť v lese a vznikla z toho krásna countrycrossová trať. Otestovať tento približne 5 km dlhý okruh prišlo vyše 170 jazdcov.

V piatok výdatne pršalo, čo bolo poznať ako v depe, tak aj na trati. Štart bol na motokrosovom okruhu, ďalej sa pokračovalo do lesa, kde bolo viacero prejazdov kaňonmi, množstvo koreňov stromov, kamene, úzke pasáže a veľa blata. Vedľa depa nechýbala ani menšia tréningová časť.

Po oba dni boli pretekári rozdelení do troch štartov. V sobotu o 10:00 otvorili podujatie kategórie hobby, senior, supersenior a supersenior58. Druhí v poradí sa predstavili ženy, dorastenci, regionál kategórie a trieda vintage. Posledný štart pozostával z tried MM SR, kadet a slovenského pohára. Počasie počas víkendu bolo krásne, aj slnko vysvitlo, ale na záver soboty sa opäť intenzívne rozpršalo, takže podmienky v nedeľu boli ešte náročnejšie. Organizátor a delegovaní činovníci SMF sledovali dianie na trati a niektoré úseky boli kvôli náročnosti terénu vynechané alebo upravené.

Po súčte bodov z oboch súťažných dní sa absolútnym víťazom stal Tomáš Vanovčan, ktorý taktiež vyhral aj kategórie junior a MM SR E1. V absolútnom poradí bol na druhom mieste Thomas Hostinský a na treťom Jaroslav Štrbek. Tomáša Vanovčana v triede MM SR E1 dopĺňa druhý Jaroslav Dubóczi a tretí Lukáš Trško. V triede MM SR E2/3 zvíťazil Jaroslav Štrbek, za ním skončili Thomas Hostinský na druhom mieste a Marek Haviar na treťom mieste. V kategórii juniorov skončil za Vanovčanom druhý Lukáš Trško a tretí Jakub Janeka. Jazdec Svet motocyklov/ motofan.sk teamu Jakub Janeka si tak za tento víkend pripísal 18 a 15 bodov do absolútneho poradia.

Na prvý stupienok medzi kadetmi sa opäť postavil Oliver Janúch, druhým bol Matúš Merašický a tretím Boris Majčiník. V kategórii žien je poradie už po tretíkrát rovnaké a teda víťazkou sa opäť stala Gabika Čipková, nasledovaná Natáliou Bučovou a Sárou Ondričkovou. Medzi dorastencami bola najrýchlejšia Anička Miniarová, druhým bol Alan Litvák a tretím Jozef Suchomel.

V triede senior skončil prvý Martin Gottvald (CZE, lic. SMF), druhý Branislav Hricko a tretí Vladimír Vlha. Víťazom superseniorov sa stal opäť Zdeněk Gottvald (CZE, lic. SMF), pred Jozefom Marenčákom a Květoslavom Kovářom (CZE, lic. SMF). V kategórii supersenior58 bol prvý Emil Čunderlík, druhý Zdeněk Špaček (CZE, lic. SMF) a tretí Zdeněk Halata (CZE, lic. SMF).

V triedach Slovenského pohára bolo umiestnenie nasledovné:

SP E1: 1. Ľubomír Zavadzan, 2. Marek Kuriš, 3. Patrik Ďurčo

SP E2: 1. Jakub Gorecký, 2. Adam Hanak, 3. Filip Slameň

SP E3: 1. Michal Gažúr, 2. Adam Šipikal, 3. Ludvik Bistika

V pohári SMF v triedach hobby zvíťazili: E1 Michal Podolan, E2 Róbert Pivarči, E3 Dušan Magoč. V triedach regional prvé priečky vybojovali: E1 Matúš Bosák, E2/3 Viktor Volner.

Najúspešnejším tímom podujatia sa stal Gottbros team, ktorý tvoria: Gabika Čipková, Martin Gottvald, Zdeněk Gottvald a Jaroslav Dubóczi.

Organizační tím AMK Mníšek nad Hnilcom vytvoril novú zaujímavú lokalitu už aj pre enduro podujatia. Taktiež výborne zvládol riadenie pretekov počas celého víkendu, členovia tímu boli pripravení na výzvy, ktoré vyplynuli z diania. Už o necelé dva týždne 08.-09.06.2024 sa bude konať už štvrté podujatie zo seriálu a všetci sa môžu tešiť na prvé klasické enduro v tejto sezóne, ktoré bude usporiadané v susednom Maďarsku, v meste Nagytarcsa.