Dakarský ošiaľ začína

Technika a aj jazdci sú už v Saudskej Arábie a zostáva im už len pár dni na posledné prípravy pred štartom prestížnej rally Dakar 2024. Súčasťou tohto ošiaľu bude opäť aj dvojica slovenských jazdcov...

Dakarský ošiaľ začína

Nie je to tak dávno, čo sa na štartových a výsledkových listinách svetových rally súťaží začalo v kategórii štvorkoliek objavovať meno Juraj Varga. Juraj to však zobral poriadne „zostra", dal do súťaženia na quadoch všetko a netajil sa tým, že všetky tie svetové rally súťaže sú predovšetkým prípravou na vysnený Dakar – vrchol nielen sezóny, ale aj vrchol kariéry súťažného jazdca. Podarilo sa a Juraj sa premiérovo zúčastnil Dakaru 2023. Výsledné štvrté miesto by sa v inom prípade dalo nazvať „nepopulárne-zemiakové", no vzhľadom na premiérovú účasť na tejto rally a vzhľadom na to, že z 18 štartujúcich jazdcov do cieľa došlo len 10, to bol obrovský úspech. Juraj Varga sa na vysnený Dakar vracia aj v nadchádzajúcom, 46. ročníku. Pri príprave novej štvorkolky tím využil bohaté skúsenosti a stroj dostal viacero vylepšení. Juraj vysvetľuje: „Pri stavbe štvorkolky sme použili hlavne skúsenosti z môjho prvého Dakaru, kde som sa poučil, videl som, čo by mohlo byť lepšie. Ale samozrejme testovali a vyvíjali sme aj počas celej tohtoročnej sezóny. Posledná veľká súťaž boli majstrovstvá sveta pred zhruba dvomi mesiacmi v Maroku a potom sme sa naplno začali venovať príprave novej štvorkolky. Ono sa to nezdá náročné, ale z toho, čo kúpime v obchode zostáva sériový len rám a nejakých 70-80 percent motora. Všetko ostatné sú diely z celého sveta, veľa dielov je takých, ktoré si vyrábame sami, alebo dávame vyrábať podľa vlastného návrhu a celé je to také veľké „lego".

varga01.jpg
Na Dakare musí všetko fungovať na sto percent, takže nemôžeme zanedbať žiadny detail. Sú za tým dlhé hodiny, celé dni a noci v dielni. Hlavne posledný mesiac bol poriadne hektický a som rád, že Barcelone sme všetko úspešne odovzdali..." Zloženie tímu zostáva rovnaké ako na minulom Dakare. Tento tím je zohratý nielen čo sa týka Dakaru, ale aj počas celoročnej spolupráce na ostatných súťažiach. Juraj je so zložením tímu spokojný, partia je zohratá, každý vie čo má robiť a mechanik Roland pozná na štvorkolke každú jednu skrutku. Konkurencia v kategórii štvorkoliek je poriadne silná. Na Dakare 2023 štartovali takmer dve desiatky jazdcov, pre ročník 2024 sa to organizátori rozhodli skresať a na štart sa postaví len 10 najlepších. Juraj Varga dodáva: „Má to svoje pre aj proti. Na jednej strane je smutné, že má kategória štvorkoliek tak málo početné zastúpenie a že sa to organizátor snaží takto obmedziť. Prihlásených bolo približne 30-40 jazdcov, no výberové konanie určilo len desiatku najlepších. Na druhej strane som veľmi rád, že sme sa vôbec do tohto úzkeho kruhu najlepších dostali."


Svitkov pätnásty DAKAR

Najúspešnejší slovenský motocyklový jazdec, trojnásobný majster Európy, ktorý sa tento rok po 25. krát stal majstrom Slovenska v enduro a cross country, Štefan Svitko sa vo farbách Slovnaft Rally Teamu opäť postaví na štart súťaže menom Dakar 2024. Bude to už jeho pätnásty štart na prestížnej rely. Právom teda nesie titul Dakarská legenda.

svitko-27nov2023-0983.jpg

Števo sa na svoj pätnásty Dakar pochopiteľne teší: „Každý rok si hovorím, že teraz už to bude asi poslednýkrát, ale každý rok ma to láka znovu a znovu. Ten adrenalín a celkovo atmosféra tohto podujatia sú jednoducho silnejšie, ťažko tomu odolať." Na Dakar 2024 vyrazil Slovnaft Rally Team v novom zložení. Na technický stav motorky bude dozerať skúsený mechanik Ladislav Morinec. Motorku KTM mal k dispozícii, takže ju dokonale pozná. Tretím členom tímu je Rastislav Kokavec, mladý jazdec, ktorý pod značkou Slovnaft Rally Teamu aj sám pretekal. So Svitkom ho spája dlhoročná známosť, často mu robí sparing na tréningoch. Preberá na seba úlohu podporného člena tímu, zodpovedať bude za logistiku, starostlivosť o bivak aj kontakt s organizátorom a partnermi. „Je to v porovnaní s fabrickými tímami opäť malý tím, ale všetci vieme, čo máme robiť. S týmito chalanmi sa poznám roky a rozumieme si ľudsky. Nálada v tíme je dobrá, verím, že zmena a omladenie prinesie väčšiu dynamiku. Čo sa týka motorky, s KTM 450 Rally Replica už jazdím niekoľko rokov. Mám ju dobreprečítanú, okrem nepredvídateľných okolností na trati by ma nemala prekvapiť. Tak mi držte všetci „paľce"," optimisticky uzatvára Svitko. Dobre známe štartové číslo 142 zostáva. Pri jeho mene svieti aj titul „legenda Dakaru", pre jazdcov, ktorí sa na najnáročnejšej maratónskej rely sveta zúčastnili viac ako desaťkrát. Svitko ani tento rok prípravu na Dakar nepodcenil. Využil všetky príležitosti dostať sa na pieskový podklad, ktorý simuluje podmienky v Saudskej Arábii. Š. Svitko dodáva: „Každý rok sú na trati zmeny, ale podstata je vždy rovnaká. Musím byť dobre pripravený na terén, mať vynikajúcu fyzickú kondíciu a spoliehať sa, že motocykel túto záťaž vydrží. Zatiaľ všetko ide podľa plánu a teším sa na štart. Samozrejme, aj keď idem na Dakar už pätnásty raz, idem tam s rešpektom a s ambíciou bezpečne zajazdiť čo najlepšie časy a zabojovať o pódium."

svitko-27nov2023-0776.jpg

Od svojej premiéry na Dakare v roku 2010 vo všetkých ročníkoch štartoval Štefan Svitko s podporou Slovnaftu. Hneď na prvom Dakare v kategórii motocyklov obsadil trináste miesto a stal sa najúspešnejším nováčikom. Nasledujúci rok pre poruchu na motorke nedokončil ôsmu etapu a musel odstúpiť. O dva roky neskôr mal nepríjemný pád a zo súťaže odstúpil len tri etapy pred koncom. V roku 2013 skončil deviaty, ale v rokoch 2012 a 2015 obsadil celkovo piate priečky. V roku 2016 dosiahol doteraz najlepší výsledok, keď triumfoval na 2. mieste. V roku 2017 skončil na 25. mieste (bez penalizácie by mu patrila 7. pozícia). Nasledovali dva smoliarske ročníky, kedy si v roku 2018 na Dakare zranil rameno a po 10. etape z priebežnej 8. priečky odstúpil. V roku 2019 odstúpil pre poruchu motocykla v 8. etape, opäť z priebežnej fantastickej 8. priečky. Konečné 11. miesto si vybojoval v roku 2020, v nasledujúcom roku skončil na celkovom 8. mieste. V roku 2022 vybojoval 12. miesto a v roku 2023 obhájil tiež 12. pozíciu v celkovom poradí.

obrazok4post.jpg

Na Dakare je Svitko vysoko rešpektovaným jazdcom a súčasťou svetovej elity. Okrem rýchlosti a odvahy už viackrát vo svojej kariére ukázal aj ľudskosť. Keď sa jeho súperi zranili a potrebovali pomoc, neváhal. Tento prístup ocenili v septembri 2021 dve prestížne organizácie: Slovenský olympijský a športový výbor a kolégium Klubu fair play mu udelil najvyššie ocenenie Fair Play „Cena Jána Popluhára" za rok 2020 a Európske hnutie za Fair play Európsku Fair play plaketu za zásluhy a Diplom 2021 za mimoriadne správanie a prístup. V marci 2022 sa Svitko stal laureátom Mimoriadnej ceny Krištáľového krídla.

parcoursdetailledakar2024.jpg
Tohtoročný 46. ročník Dakaru bude mať celkovo 12 etáp, ktoré budú pretekári zdolávať 14 dní. Dakar začína 5. januára prológom v meste Al Ula a skončí v Yanbu na pobreží Červeného mora 19. januára 2024. Až 60 % trate budú nové úseky, pričom organizátori zaradili atraktívne etapy na pieskových dunách do polovice súťaže. Novinkou bude 48 hodinová etapa. Nahradí doterajšiu maratónsku etapu.

Tak DRŽTE PAĽCE naším jazdcom!


Text: P. Lovíšek

Foto: Slovnaft, Juraj Varga, internet

Buďte s nami v kontakte

Komentáre