Etapa č.5 + voľný deň Rally Dakar 2019

Včera si pretekári oddreli 5. etapu, ktorá bola druhou časťou maratónskej a dnes si vychutnávajú deň voľna...

5. etapa sa niesla v duchu maratónskeho dojazdu, keď pretekári štartovali už s opotrebovanými pneumatikami. Okrem toho noc strávili bez svojich sprievodných vozidiel, asistencie a mechanikov. Pretekári nocovali v telocvični, kde boli pre nich nachystané spacáky.

Hromadný štart, kedy motocykle štartovali po 10tich pretekároch do etapy sú divácky atraktívne a fanúšikovia si ich obľúbili. To bol prípad štartu práve piatej etapy. Hneď v prvej desiatke štartoval aj náš Štefan Svitko. V tejto skupine boli po štarte najrýchlejší pretekári z tímu Husqvarna P. Quntanilla a A. Short, viedli v úvode etapy, ale s pribúdajúcimi kilometrami sa poradie miešalo a úplné rozuzlenie prišlo až v závere, kde pretekári zdolávali obrovskú duny a nie vždy sa to aj tým najlepším podarilo na prvý krát.

V 5. etape zvíťazil S. Sunderland (KTM), víťaz Rally Dakar 2017, ktorý to má aj tento rok sľubne našliapnuté. Druhý skončil X. de Soultrait (Yamaha) a tretie miesto obsadil L. Santolino (Sherco), juniorský majster sveta v endure z roku 2010.

Štefan Svitko (KTM) obsadil 7. miesto, so stratou 5. minút na víťaza etapy. V celkovej klasifikácií si opäť o pozíciu polepšil a šplhá tak hore v top desiatke krôčik po krôčiku.

Ivan Jakeš (KTM) sa rozbieha a rovnako jeho výsledky. V 5. etape obsadil 40. miesto aj napriek tomu, že utrhol stupačku a časť etapy dojazdil so zaťažením len na jednu nohu. V celkovej klasifikácií Ivan figuruje na 38. mieste, žiaľ s viachodinovou stratou na lídra pretekov.