Price s titulom, Svitko v TOP10

Svetový šampionát v crosscountry rally vyvrcholil posledným podujatím v Maroku. Marocká rally je považovaná za „generálku" pred nastávajúcim Dakarom a pravidelne je jej štartovka nabitá zvučnými menami. Inak tomu nebolo ani tento rok a na štarte nechýbal ani náš Štefan Svitko.

Quintanilla bol vo vedení, tretí titul však nezískal

Čilský jazdec Husqvarny, Pablo Quintanilla išiel do finálového podujatia na prvej priečke celkového hodnotenia šampionátu. Podobne to bolo aj vlani a vtedy pomerne tesne obhájil svoj titul majstra sveta z roku 2016. Na tohtoročnej marockej rally robil čo vedel, ale pódiové umiestnenie mu ušlo a štvrtá priečka na obhajobu titulu nestačila. K víťazným ročníkom 2016 a 2017 tak tretí titul v rade nepridal a skončil v hodnotení sezóny 2018 na druhom mieste.

Tešil sa Toby Price

Skvele si v marockých dunách počínal Austrálčan Toby Price a do vedenia sa prebojoval už v začiatkoch. V čele priebežného poradia nebol síce stále, ale dve etapové víťazstvá, ako aj prvenstvo v krátkom úvodnom prológu mu stačili na celkové víťazstvo v marockej rally, čo prispelo k „preskočeniu" dovtedajšieho lídra celkového hodnotenia šampionátu a znamenalo pre Tobyho zisk premiérového titulu majstra sveta. Právom bol z toho nadšený: „Aká úžasná sezóna – nemôžem uveriť. Bola náročná a nečakal som, že budem na samom vrchole zoznamu v jej závere. Mal som trochu smolu v Abu Dhabi na začiatku roka, ale potom už každá rally šla dobre a v každej som skončil „na bedni". Zisk titulu je pre mňa sladkou bodkou. Aby som bol úprimný, bol som pred poslednou etapou poriadne nervózny. V rally súťaži nemáte nič isté, hlavne keď máte ísť do etapy ako prvý. Toto je môj prvý titul majstra sveta v akejkoľvek kategórii a náležite sa z neho teším."

Štefan Svitko v TOP10

V štartovom poli nabitom jazdcami zvučných mien, s bohatými skúsenosťami a predovšetkým s továrenskou podporou sa objavil aj náš skromný Oravák Štefan Svitko zo Slovnaft Rally Teamu. A rozhodne nebol len do počtu, ale zodpovedne sa so svetovou konkurenciou popasoval. Účasť na tejto rally bral celkom vážne a o tom, že bojoval do konca svedčí napríklad to, že v poslednej etape skončil na celkovo šiestej priečke, pričom bol prvým spomedzi súkromných jazdcov (bez fabrickej podpory). V celkovom hodnotení rally z toho bola pre Svitka slušná desiata priečka. Števo v Maroku zostáva a pokračuje v príprave na Dakar, už o pár dní štartuje na ďalšej rally Hearts of Morocco. O nadchádzajúcej súťaži sa vyjadril: „Je to slabšie obsadené podujatie, ale jazdí sa podľa prístrojov s akými sa ide aj Dakar, tak verím, že to bude dobrá príprava."