V dňoch 27. a 28. apríla sa uskutočnilo tretie podujatie tohtoročného seriálu podujatí MM SR, SLovenského pohára a pohára SMF v endure a countrycrosse. Tento krát sa viac ako 300 jazdcov zišlo v obci Lišov neďaleko Dudiniec na prvom podujatí klasického endura. Spolu s naším podujatím sa konali aj majstrovstvá Poľska, Maďarska a taktiež jazdci bojovali o body do seriálu Alpe Adria a MACEC v endure.

V Lišove preteky Enduro tradične dopadli výborne a miestna lokalita patrí medzi jednu z tratí, kam sa pretekári radi vracajú. Tento rok sa do pretekov prihlásilo 321 pretekárov, z čoho bolo niekoľko účastníkov z Maďarska a Poľska, ktorí popri Medzinárodných Majstrovstvách Slovenskej republiky odjazdili na trati v Lišove vlastné šampionáty. Oba súťažné dni boli rozdelené, pre enduro netradične na dva štarty. Dovolila to hlavne dĺžka okruhu, boli v ňom zahrnuté dva merané testy, ktoré najlepším pretekárom trvali približne 7 minút. Testy sa jazdili sčasti na lúke a z časti po lese, kde na pretekárov čakali technické a náročné pasáže. Vyjazdili sa drážky, korene a kamene, ktoré v každom kole robili terén náročnejším.

Najrýchlejším na trati v Lišove bol počas oboch dní náš slovenský reprezentant Thomas Hostinský (SVK), ktorý predviedol perfektnú jazdu. Na všetkých testoch dominoval a svoje zručnosti pretavil vo víťazstvo v triede MMSR E2 a tiež aj v absolútnom hodnotení.

V triede MM SR E1 zvíťazil Martin Giertl (SVK), ktorý bral prvé miesto aj v triede MM SR Junior. V triede MMSR E3 zvíťazil Miroslav Ševela, ktorý bral prvé miesta v triede počas oboch dní. Medzi ženami zvíťazila Karin Hostinská (SVK), ktorá bola na podujatí v Lišove najrýchlejšia. Medzi najmladšími v triede MMSR Dorast si s konkurenciou poradil výborne Andrej Zajac (SVK), ktorý zvíťazil. V triede MMSR Kadet si po výborných časoch v meraných testoch bral víťazstvo Rastislav Kokavec (SVK). Medzi veteránmi si prvenstvo odniesol Martin Gottvald (CZE, lic. SMF) pred druhým Radekom Bohuslavom (SVK) a tretím Petrom Murgašom (SVK).

V Slovenskom pohári (SP) E1 zvíťazil Adrian Jedinák (SVK), v SP E2 zvíťazil Rudolf Siklienka (SVK) a v triede SP E3 triumfoval Marián Matejov (SVK). V triede E1 kategórie hobby si prvé miesto z Lišova odniesol Jozef Reksa (SVK), z hobby E2l Jakub Katreniak (SVK) a z triedy hobby E3 Erik Siklienka (SVK). Slovenský pohár super vyhral Květoslav Kovář (CZE, lic. SMF), na druhom mieste skončil Igor Ďurček (SVK) a tretí Daniel Jarnot. V triede regional zvíťazil Vladimír Gutan (SVK).

Slovenskí pretekári prvej výkonnostnej triedy a tiež aj z triedy veterán sa rovnako dobre umiestnili v súťaži Alpe Adria a MACEC, tie sa v Lišove konali ako súčasť podujatia. Týchto súťaži sa zúčastňujú pretekári združených motocyklových federácií z rôznych štátov. Práve úspech Slovenských pretekárov, v tejto medzinárodnej účasti nás veľmi teší.

Súťaž tímov vyhral Motocross klub Skýcov, ktorého pretekári nazbierali v Lišove najväčší súčet bodov.

Podujatie v Lišove sa uskutočnilo v priateľskom duchu a pretekári si aj vďaka priaznivému počasiu mohli užiť kvalitne pripravenú súťaž, za čo patrí veľké poďakovanie patrí organizátorovi z Banskoštiavnickej ŠL a všetkým, ktorí pomáhali s prípravami.

Sezóna SMF pokračuje 18. a 19. mája 2019 podujatím Majstrovstiev Európy Enduro v Brezne, kde spolu s európskym šampionátom budú štartovať i naši jazdci tried MM SR a Slovenského pohára ( v Brezne nebudú štartovať triedy Hobby, Regionál, Dorast, Superveterán).

zdroj: TS - smf.sk