ISDE Chile 2018 - posledný 6 deň austrálskej endurovej nadvlády

Tohtoročná šesťdňová dostala krásnu bodku na pieskovej pláži Concon, kde sa uskutočnil záverečný motocross a oslavy všetkých pretekárov, ktorí videli po šiestich náročných dňoch cieľovú šachovnicu.

Veľmi pekné prostredie na brehoch Tichého oceánu sa zhostilo záverečného motocrossu v Čile, kde sa dostalo až 392 pretekárov zo 439 štartujúcich na tohtoročnej šesťdňovej.

Aj keď bola šesťdňová v prašnom, suchom, kamenistom a z časti pieskovom prostredí, tak počet pretekárov v cieli naznačuje, že úroveň náročnosti motocyklovej olympiády už nieje taká obtiažna ako kedysi. FIM znížilo počty profesionálnych pretekárov v kategóriach World Trophy (namiesto 6 teraz štartujú len 4 členovia za krajinu) a zväčšilo počet štartujúcich miest v klubovej kategórií, kde štartuje viacej hobby pretekárov.

Tieto fakty nemenia nič na tom, že sa aj tento rok stretli na ISDE tí najlepší svetoví pretekári, ktorí bojovali o popredné umiestnenia.

World Trophy

1. miesto obsadila Austrália, aj napriek tomu, že už od druhého súťažného dňa štartovali v trojici, keď im pre poruchu motocykla vypadol Lyndon Snodgrass. Austrália zvíťazila aj vďaka perfektným výkonom Daniela Milnera, ktorý sa stal aj víťazom celej šesťdňovej. 2. miesto obsadili pretekári z USA, ktorý síce dokázali zvíťaziť v prvý a posledný deň na ISDE 2018, ale na výkony Austrálčanov celkovo nemali. 3. miesto v celkovej klasifikácií obsadili pretekári z Talianska, ktorí sa reprezentovali veľmi vyrovnanými výkonmi.

Český World Trophy team v zložení: Romančík, Markvart, Hadek a Kouble obsadil pekné 7. miesto.

Junior Trophy

1. miesto v juniorke obsadili mladí Taliani, ktorí podávali perfektné výkony a ukázali, že sa bude musieť s nimi do budúcna rátať ako s novou generáciou svetového endura. 2. miesto brali jazdci z USA a tak Američanom zostalo dvakrát strieborné ocenenie. 3. miesto obsadili Francúzi.

Women Trophy

1. miesto patrilo ženám z Austrálie, ktoré už dlhoročne držia trón svetového endura a len veľmi ťažko sa im niekto vyrovná. 2. miesto medzi ženami obsadili pretekárky z USA a rovnako im pripadlo strieborné ocenenie ako mužom a juniorom z USA. 3. miesto si vybojovali ženy so Španielska.

Klubová súťaž

1. miesto obsadil Motoclub Italy, 2. miesto patrilo tímu Somerpalu MK, a 3. miesto obsadil Team Ostra Enduro Sweden. Slovenský „klubák" BMT Gottbros team za ktorý štartujú českí jazdci so slovenskými licenciami Martin Gottvald (#654), Petr Borkovec (#754) a Filip Klabačka (#854) obsadil na šesťdňovej v Čile krásne 23. miesto zo 106-tich klubových tímov.

kompletné výsledky: Výsledky ISDE 2018 Čile

zdroj: fim - Photo © Dario Agrati, bakulfoto.com, enduro21.com