Etapa č. 3 - Rally Dakar 2019

Tretí deň na rally, blúdenie, ťažká navigácia, vysoké duny a Slovák v top 10!...

Dnes sa opäť raz ukázala pravá tvár Rally Dakar, keď sa aj poprední pretekári trápili s náročnou navigáciou. Etapa viedla zo San Juan de Marcona do Arequipa, merala 798 kilometrov, z čoho meraný špeciál bol dlhý 331 kilometrov.

Medzi poprednými pretekármi si našli problémy hneď Barredu Borta (Honda), ten zablúdil a stratil tak veľmi veľa času, neskôr zbehol do vyschnutého riečišťa, odkiaľ sa nedokázal dostať späť na trať. Barreda ako ašpirant na víťaza Rally Dakar 2019 predčasne skončil a z pretekov odstúpil.

Problémy sa nevyhli ani ďalším fabrickým pretekárom od Hondy a KTM. Ricky Brabec (Honda), Toby Price (KTM), včerajší víťaz Mathias Walkner (KTM) blúdili a rovnako stratili veľa času pri hľadaní správneho smeru.

Toto zaváhanie využili niektorí pretekári, ktorí si polepšili v celkovej klasifikácií. Dnešnú etapu vyhral Xavier de Soultrait (Yamaha), v tesnom časovom odstupe obsadil druhé miesto Pablo Quintanilla (Husqvarna), ktorý sa stal aj novým lídrom v priebežnej klasifikácií. Trojicu najlepších uzavrel Kevin Benavides (Honda).

Zo slovenskej dvojice sa perfektne darilo Štefanovi Svitkovi (KTM), ktorý sa nedal pomýliť, pozorne si sledoval navigáciu a v cieli z toho bolo nakoniec pekné 7. miesto v top desiatke. V priebežnej klasifikácií sa Štefan posunul už na 11. miesto.

Ivan Jakeš (KTM), sa od včera trápi a naberá časovú stratu. Dnes obsadil 77. miesto a v priebežnej klasifikácií sa posunul na 56. miesto.